fbpx

  Zasady zaciągnięcia kredytu pod hipotekę

  13 lis    Kredyt hipoteczny
  Coraz większa ilość ludzi marzy o własnym domu, czy mieszkaniu. Natomiast kiedy od marzeń przejdą do ich realizacji, to najczęściej jednym z pierwszych kroków na tej drodze jest złożenie wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego. Jednak procedura ta nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, dlatego warto najpierw zapoznać się z ogólnymi zasadami, na jakich takie kredyty są przyznawane. Pierwszy z warunków, czyli wymagany wkład własny jest warunkiem najbardziej zmiennym ze wszystkich. Oznacza to, że zmienia się on z roku na rok, żeby nie powiedzieć, że z dnia na dzień, tak więc ciężko jest oszacować, czy wybrany przez nas bank będzie akurat wkładu własnego wymagał. Dokumenty, jakie z pewnością będziemy musieli dostarczyć to zaświadczenie o zatrudnieniu (najlepiej umowa stała na czas nieokreślony, nieco gorzej jeśli jest to samozatrudnienie), dowód osobisty dla potwierdzenia tożsamości oraz adresu, zaświadczenie o dochodach z okresu 3-6 miesięcy, potwierdzenie zatrudnienia (pełne dane teleadresowe firmy oraz numer NIN), a także informacja o ewentualnych innych posiadanych przez nas zobowiązaniach z tytułu kredytów lub pożyczek. Warto także wiedzieć, że przy obliczaniu zdolności kredytowej nie są brane pod uwagę dochody z alimentów, zasiłków dla bezrobotnych, macierzyńskich i im podobnych. Co również istotne, banki zwracają uwagę nie tylko na dochody i zdolność kredytową wnioskodawców, ale także na ich wiek oraz status rodzinny, a więc 30-letniemu ojcu niewielkiej rodziny zdecydowanie łatwiej będzie otrzymać kredyt, niż samotnemu siedemdziesięciolatkowi. Pamiętając o wszystkich tych zasadach i warunkach z pewnością łatwiej będzie nam otrzymać kredyt, a przede wszystkim zaoszczędzić sobie chodzenia po urzędach i załatwiania papierkowych spraw.

  Wysokość kredytu, który jest możliwy do zaciągnięcia zależy przede wszystkim od pewności jaką dajemy bankowi, iż zostanie ona spłacona, zgodnie z planem podziału na raty. Pożyczki gotówke nie zawsze mogą zadowolić klienta i niekiedy nie będą stanowić potrzebnej kwoty jaką klient chciałby uzyskać. Możliwość zaciągnięcia dużo większej pożyczki dają kredyty pod hipotekę.

  Kredyty hipoteczne dotyczą osób posiadających na własność nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania oraz wszelkiego rodzaju budynki użyteczne. Kwota jaką można w ten sposób uzyskać nie może być mniejsza niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Pożyczka tego typu nie może być przeznaczona na remont, odbudowę, czy rozbudowę nieruchomości, pod zastaw której została zaciągnięta. Powinna natomiast zostać wykorzystana na dowolny cel konsumpcyjny.

  ByMariusz Małachowski

  Doradzam i wyszukuję Oferty Promocyjne w Bankach.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   *