Od początku stycznia 2014 roku młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia mogą korzystać z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Propozycja ta zastąpiła zakończony 31 grudnia 2012 roku program Rodzina na Swoim i choć trudno jeszcze przewidzieć, jaki będzie jej wpływ na branżę budowlaną, już dziś można dostrzec duże zainteresowanie, jakim cieszy się nowe rozwiązanie.

Mieszkanie dla Młodych
Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu muszą mieć świadomość tego, że nie jest on kalką wcześniejszej propozycji. Najważniejsza zmiana dotyczy samych mieszkań i domów, które muszą być kupowane na rynku pierwotnym, nie jest to przy tym jedyna różnica, której powinniśmy być świadomi. Nie mniej istotne wydaje się to, że od 1 stycznia 2014 nie można już ubiegać się o kredyt hipoteczny nie posiadając wkładu własnego pozwalającego na zakup mieszkania. Warto pamiętać i o tym, że pomoc ze strony państwa ma jednorazowy charakter i wynosi, co do zasady 10 procent wartości odtworzeniowej mieszkania, które chcą kupić uczestnicy programu. Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć jedynie małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci (5 procent) oraz ci uczestnicy programu, którym w ciągu pięciu lat momentu skorzystania ze wsparcia rządowego urodzi się trzecie lub kolejne dziecko (5 procent).

O kredyt udzielany w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można starać się w bankach komercyjnych, które zdecydowały się na przystąpienie do projektu, samo wsparcie finansowe musi być zaś udzielone w złotych polskich na okres minimum piętnastu lat.
Na grafice można również zobaczyć jakie korzyści dostaniemy z programu Mieszkanie dla Młodych.