Odłożenie kilkuset tysięcy złotych to zadanie wykraczające poza możliwości zdecydowanej większości naszych rodaków. Aby jednak i oni nie pozostawali bez szans na własne „M”, banki przygotowują specjalne instrumenty finansowe pozwalające na zrealizowanie marzeń o zakupie nieruchomości nawet wówczas, gdy możliwości finansowe zainteresowanego nie są najwyższe. Wspomniane instrumenty to kredyty mieszkaniowe, ponieważ zaś poleca je obecnie niemal każdy polski bank, warto zastanowić się nad tym, jakie są ich cechy charakterystyczne.
Najważniejszym wyróżnikiem sprawiający, że kredyt mieszkaniowy trudno jest porównywać z jakimkolwiek innym produktem bankowym wydaje się być długi czas jego spłaty. Podczas gdy na spłatę kredytów gotówkowych bank daje nam maksymalnie kilkadziesiąt miesięcy, tu czas obowiązywania umowy jest liczony w latach, a kredyty przyznawane nie na kilkanaście, ale na kilkadziesiąt lat wcale nie należą do rzadkości. Długi czas spłaty kredytu sprawia, że od osób decydujących się na jego zaciągnięcie wymaga się możliwie jak najbardziej wnikliwej analizy ich możliwości finansowych. Spłata kredytu to zawsze niemałe wyzwanie, a przecież trudno przewidzieć, jak będzie przedstawiać się nasza kondycja finansowa w dłuższym okresie.
Tym, co sprawia, że kredyt mieszkaniowy jest szczególnym rodzajem wsparcia bankowego jest również to, że przyznanie środków niezbędnych do dokonania zakupu nieruchomości wiąże się z koniecznością dokonania zabezpieczenia hipotecznego. W praktyce oznacza to, że w momencie, w którym zaczniemy uchylać się od obowiązku terminowego spłacania rat, bank może zająć nieruchomość rekompensując sobie w ten sposób straty poniesione z tytułu naszej niefrasobliwości. Oczywiście, z sytuacją taką mamy do czynienia wyłącznie w szczególnych przypadkach, podpisując umowę kredytową należy jednak liczyć się również z taką możliwością.